Wychowanie dziecka 9 lat

Dzieci to wulkany energii. Biegają, skaczą, wywracają i rozszerzają się, znów wywracają i rzeczywiście w nieskończoność. Nieraz trudno doprowadzić je do ładu. Natomiast wówczas nie wszystko. Dzieci to razem wizytówki rodziców. Jak zrobić, żeby nasze pociechy spędzały aktywnie czas, a przy tym nie wyglądały jak ofiary katastrofy naturalnej?

Wygnieciona sukienka, przybrudzony kołnierzyk, zdarte kolano - to tematy, które dotykają każdych rodziców. Kupujemy nowe ubrania, cerujemy dziury, mamy przy sobie nawilżane chusteczki i torebki, w jakich bardzo miejsca zajmują spinki do włosów dla dzieci, chusteczki higieniczne, szczotki także oryginalne narzędzia pierwszej potrzeby. Ubrania na zmianę, ukryte w następującej torbie, to wyjaśnienia nie wyłącznie dla zdesperowanych. Stan to niemniej nie lecz wtedy spodenki, sukienka czy rajstopy. Włosy bardzo często wykonują pierwsze skrzypce.

Jak łatwo o zburzenie misternie splecionej gumkami fryzury - wie każda mama. Jak trudno doprowadzić włosy swojej dziewczynki do poziomu prezentującego estetykę sprzed rozwiązania z domu - wie każdy tata. Bez fachowych sprzętów się nie obędzie. Zwykłe gumki często gromadzą się z włosów. Warkocze, skrzętnie zaplatane jeszcze w kącie piaskownicy, rozplątują się w pięć minut. Każdą fryzurę trzeba wspomóc, a poza gumkami, grzebieniami, opaskami i odrobiną szczęścia, jednak warto być przy sobie spinki. Istotne jest, by spinki były ciężkie, ale jednocześnie wykonane z zdrowych materiałów. Twardy sztywny, kłujący w głowę plastik nie tylko szybko wykona w piaskownicy, ale sprawi, że dzieci nie dopuszczą żadnego z rodziców do naszych włosów przez najbliższe dwadzieścia lat. Wygodna, delikatna spinka, przystosowana kształtem do góry pociechy, może przynajmniej pomóc w dowolnym stopniu utrzymać ten czynnik prezencji.

Jeśli fryzura jest gotowa, torba spakowana, dziecko uśmiechnięte, i rodzic uzbrojony w właściwe pokłady cierpliwości i siły - można wyruszać. Zależnie od tego, dokąd wyprawa się kieruje, dobrze dobrać fryzurę. Jeśli dziś zamierzamy akurat wysłać dziecko na całodzienny pobyt w przedszkolu, warto zadbać o: - stabilność, - wygodę, - wygląd. Dobrze też skorzystać pod opiekę: - szarpanie, - bieganie, - upadanie, - pogubienie elementów.

I po powrocie można pociechę uczesać od nowa.