Urzadzenia diagnostyczne medycyna

Czym stanowi kolposkop?

Kolposkop to jeszcze niezwykle przystępne urządzenie diagnostyczne znajdujące zastosowanie podczas badań ginekologicznych. Jest ono wyspecjalizowanym narzędziem, które dzięki połączeniu doskonałej jakości układu optycznego ze osobnym współosiowym oświetleniem daje szansa dokładnego zbadania intymnych partie ciała kobiet, narażonych na zaatakowanie przez groźne schorzenia. Za pomocą kolposkopu można wziąć nawet 400-krotne powiększenie obrazu.

Kolposkop a jego zastosowanie

Kolposkop wykorzystuje się do kolposkopii, czyli badania powierzchni szyjki macicy wraz z kanałem, a i pochwy i sromu w punktu wykrycia zmian, które potrafiły dawać o przedklinicznych postaciach raka szyjki macicy. Liczy się, że dokładność diagnozy wykonanej przez kolposkop wynosi od 79 do niemal 97%, w współzależności od jego kształcie.

Jak robi badanie kolposkopowe?

Kolposkopia jest bezbolesnym badaniem przeprowadzanym gdy pacjentka leży na fotelu ginekologicznym. Na samym początku badania lekarz zakłada pacjentce specjalny wziernik samotrzymający, który umożliwia uwidocznienie pochwowej części szyjki macicy. Po jego zamocowaniu, do pochwy wprowadzany jest wziernik o przezroczystych ścianach, za pomocą którego zachowuje się ściany pochwy i wielkość szyjki macicy w odpowiednim powiększeniu, przy dużym oświetleniu. Kolposkop za pomocą kamery umożliwia rejestrowanie pytania i obserwowanie go na określonym ekranie, a dodatkowo zapisywanie i drukowanie dla pacjentki, kiedy i do celów przygotowania dokumentacji medycznej i umieszczenia diagnozy.