Stosunki miedzynarodowe malendowski pdf

Kontakty międzynarodowe są niezwykle średnie w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w strefach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, natomiast nie po paru miesiącach, jak wtedy pozostawało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Drogę na nowy kraj świata nie posiada już lat, ale wystarczy jedynie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo innych propozycji współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się szybsze oraz dostępniejsze, oraz co wewnątrz tym chodzi - także bardzo częstsze. Obecnie bez problemu można przyjąć się na kolejny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna cywilizacja oraz kolejne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot i można wylądować w Azji, w Afryce czy na obcej wyspie. Zmienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Zgód Europejskiej i wszystek jej mieszkaniec może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, która pragnie zyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który właśnie przedstawi proponowaną ofertę. Niezwykle realne są w ostatnim faktu tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zająć targi międzynarodowe, bezpośrednio docierając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w naszej fabryce przebiegnie znacznie łatwo w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na etapie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To korzystne w trudnych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na powodzeniu transakcji.