Nikon system oswietlenia

Systemy oświetlenia awaryjnego posiadają niezwykle ważną działalność w sektorze. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w sukcesu nagłego braku oświetlenia potrafią oni zostać trwale okaleczeni, i nawet może stać zagrożone ich przeznaczenie. W terminie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do dużych obrotów zachowają się tylko po paru chwilach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w tych maszynach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zakończenie niemal zupełnie nie jest natychmiastowe. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Wyróżniają się one na nowe typy, ale zadaniem każdego spośród nich istnieje zachowanie oświetlenia pomieszczeń przez taki czas po zaniku zasilania. Dzięki temu ludzie mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, a w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, dobrego nie wyłącznie w przemyśle ale jeszcze w klubach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w okresie normalnej pracy instalacji. W okresie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na szybkość z akumulatora. Do czasu wybrania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw ma nie pewne cechy, którymi jest używanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Inny sposób możliwy do wykorzystywania w przemyśle liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i układy sterujące. Można jeszcze użyć generatora, dzięki dlaczego nie tylko oświetlenie awaryjne będzie mogło wykonywać wiele godzin, ale energię będzie mocna także oddać do pozostałych urządzeń, na przykład komputerów czy niektórych maszyn.