Na czym polega lokata strukturyzowana

Ostatnimi czasy na rynku pojawiło się wiele ciekawych ofert, które mają pomóc klientom banków w oszczędzaniu pieniędzy. Tak więc, poza znanymi już lokatami krótkoterminowymi i lokatami z funduszem, można również zastanowić się nad propozycją lokaty strukturyzowanej. Ten rodzaj inwestycji jest o tyle ciekawy, że w realny sposób pozwala na pomnożenie swoich oszczędności na poziomie wyższym niż w przypadku zwykłej lokaty bankowej. Jednak dokładna oferta lokaty strukturyzowanej jest tak różnorodna, że podejmowanie jej bez dokładnego zapoznania się z ofertą byłoby niezwykle niewłaściwe. Co zatem należy wiedzieć o lokacie strukturyzowanej przed wpłaceniem na nią oszczędności?

Lokata strukturyzowana jest formą lokowania kapitału, która polega na podzieleniu oszczędności na trzy części, które są zupełnie inaczej inwestowane. Oznacza to, że połowa naszych pieniędzy zostanie wpłacona na bezpieczną lokatę bankową, która zasadniczo nie ma możliwości generowania strat, ćwiartka zostanie przeznaczona na równie bezpieczną inwestycję w kapitał skarbu państwa, a ostatnia ćwiartka zostanie zainwestowana w nieco mniej bezpieczne akcje lub obligacje, które oczywiście mogą przyczynić się do pewnych strat, jednak jeśli wszystko dobre pójdzie z lokaty strukturyzowanej osiągniemy o wiele wyższe zyski, niż w przypadku lokaty krótkoterminowej, która zasadniczo nie generuje zysków, a jedynie chroni nasze oszczędności przed inflacją. Ten rodzaj lokaty może być więc porównywalny do lokaty z funduszem, jednak w przypadku niekorzystnej sytuacji na rynku lokata strukturyzowana przyniesie nam znacznie mniejsze, wręcz niezauważalne straty, lecz oczywiście z drugiej strony, w przypadku korzystnej sytuacji na rynku zyski również będą mniejsze.

Wybranie odpowiedniej oferty lokaty strukturyzowanej nie należy do prostych zadań. Każdy bank bowiem oferuje zupełnie inny sposób dywersyfikacji kapitału, przez co proponuje inny poziom zysków i proporcjonalnie różną ewentualność ryzyka. Dlatego przed wybraniem lokaty należy zastanowić się, czego oczekujemy od niej i na jakie ryzyko jesteśmy w stanie się zgodzić. Może się bowiem okazać, że lokata, która na pierwszy rzut oka wyda nam się najkorzystniejsza, ponieważ będzie oferowała największe możliwe zyski, po dokładnym przeliczeniu okaże się kompletnie nieopłacalna. Nie warto bowiem bez zastanowienia się nad konsekwencjami inwestować całości naszych oszczędności na wysoko oprocentowaną lokatę strukturyzowaną. Czasem bardziej korzystne może okazać się inwestowanie w mniej zarabiające, ale bezpieczniejsze rodzaje tej lokaty.