Mikroskop optyczny metalograficzny

Mikroskopy laboratoryjne (zwane te mianem mikroskopów optycznych), to urządzenie mikroskopowe, które do powstawania powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło przechodzące przez system optyczny. Mikroskopy gromadzą się głównie z wyboru soczewek optycznych, od kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie grane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane wykorzystywane są w moc rzeczach nauki do poszukiwań niezwykle małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy używane są w poszukiwaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych również w laboratoriach klinicznych w rozmaitych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w poszukiwaniach drobnoustrojów i analizowaniu morfologii komórek i tkanek. Dyscyplinami naukowymi odpowiadającymi za wymienione badania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Ale w sferze chemii i fizyki mikroskopy wykorzystywane są choćby w krystalografii czy metalografii. Geolodzy używają ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne lub sztuczne w organizmie optycznym (niekiedy określa się je dopiero mikroskopami świetlnymi), są również stosowane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas zajęć z wiedz ścisłych. Badany obiekt badany jest zdecydowanie przez okular czy na ekranie monitora dzięki wykorzystaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia obrazu w mikroskopach optycznych jest ustalona przez rozdzielczość kątową obiektywu, jaka stanowi zespolona z długością fali światło, z serii za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, przecież we tych mikroskopach optycznych można kupić powiększenia ponad tysiąckrotne.