Kredyt obrotowy dla firmy w tarapatach

Ludzie prowadzący aktywną działalność gospodarczą na pewno wiedzą, że czasem ciężko jest utrzymać ciągłość finansową. Czasem problemy te nie wynikają ze złego gospodarowania funduszami przez firmę, ale z powodu zamrożenia środków finansowych należnościach od dłużników. A jak wiadomo, chwilowe problemy z płynnością finansową firmy nie powinny wpłynąć na terminowość wypłacania gotówki pracownikom.

szkolenia pracownikówBERNDSON Szkolenia Biznesowe klasy PREMIUM

Dzięki wciąż rosnącej licznie osób decydujących się na założenie działalności gospodarczej, banki otwierają się i oferują pomoc, w myśl zasady, że każde nowe przedsiębiorstwo to potencjalne miejsce pracy dla osoby bezrobotnej, czyli przyczynienie się do zmniejszenia bezrobocia na rynku pracy. Można więc spotkać wiele różnorodnych ofert przeznaczonych do każdej z grup przedsiębiorców: i tych dopiero zaczynających działalność i potrzebujących pieniędzy na start, jak również dla firm, które już od dłuższego czasu utrzymują się na rynku pracy, ale potrzebują chwilowego zastrzyku gotówki by utrzymać płynność finansową.

Dla drugiej opisanej grupy przedsiębiorców dedykowany jest kredyt obrotowy. Może on być bowiem przeznaczony na bieżące finansowanie potrzeb firmy, takich jak pokrycie kosztów zatrudnienia pracowników, zakup drobnego wyposażenia czy chociażby pokrycie zobowiązań względem innych banków. Tego typu kredyt jest również podejmowany przez aktywnych przedsiębiorców, którzy nie posiadają problemów z płynnością finansową, ale nie chcą przegapić nadarzającej się okazji biznesowych. Jest to więc rodzaj kredytu głównie przeznaczony dla osób, które chcą na przykład zainwestować w nowy sprzęt niezbędny do dalszego rozwoju przedsiębiorstwa, ale długo muszą oczekiwać na spłatę zobowiązań przez klientów. Można więc pokusić się o stwierdzenie, ze kredyt obrotowy to instrument inwestycyjny wykorzystywany w przypadku zwlekania ze spłata zobowiązań przez kontrahentów lub w celu zapobieganiu powstania tego typu sytuacji.

Jak widać, jest to więc bardzo kuszące rozwiązanie dla przedsiębiorców. Nie należy jednak zapominać, że podjęcie tego typu kredytu jest bardzo kosztowe. Trzeba się liczyć z tym, że oprocentowanie takiego kredytu sięga od 8 do nawet kilkudziesięciu procent w skali roku, a prowizja wynosi około 5% zobowiązań. Do tego należy wziąć pod uwagę, iż niektóre banki mogą zastrzegać sobie pobieranie opłaty za rozpatrywanie wniosku o przyznanie kredytu obrotowego, dodatkowe koszty za podniesienie limitu kredytowego czy chociażby obciążenia związane z niewykorzystaniem całości podjętych pieniędzy.

Rynek oferuje bogatą i różnorodną propozycję podjęcia kredytu obrotowego, jednak przez zdecydowaniem się na jego pobranie należy skonsultować się ze specjalistą, aby skonsultować się, czy w naszym indywidualnym przypadku rozwiązanie jakim jest kredyt obrotowy na pewno przyczyni się do poprawienia naszej sytuacji gotówkowej. Zazwyczaj pobranie kredytu obrotowego wiąże się z założeniem konta w danym banku, co zwiąże nasze przedsiębiorstwo z daną instytucją finansową na dłużej. Oczywiście, dobrze rozpatrzone i odpowiednio dobrane warunku kredytu sprawią, że transakcja otworzy nam nowe możliwości rozwoju. Jednak nie należy zapominać, że analogicznie, źle wybrany rodzaj kredytu sprowadzi na nas wiele trudności, których konsekwencją może być nawet upadek firmy.

Co więcej, bardzo ważną kwestią w sprawie podjęcie kredytu obrotowego jest czas działania na rynku pracy firmy. Banki bowiem mogą nie wyrazić zgody na udzielenie kredytu młodym przedsiębiorcom, którzy nie mogą historia swojej firmy udowodnić, że mają wystarczającą zdolność i płynność finansową, by spłacić pobraną należność.