Kredyt na start dla nowych przedsiebiorstw

Chcąc założyć własne przedsiębiorstwo, musimy liczyć się z wieloma kosztami, które są niezbędne, aby nasza działalność gospodarcza działała już od startu w sposób właściwy, sprawiała wrażenie firmy profesjonalnej i zdolnej do podjęcia nowych wyzwań stawianych przez rynek pracy. Niezależnie od tego, czy będzie to zakup lub wynajem lokalu, który będzie siedzibą naszej firmy, czy też niezbędnych sprzętów biurowych albo materiałów niezbędnych do produkcji oferowanych przez nas produktów, koszta na samym początku mogą wydać się astronomicznie wręcz wysokie.

Aby sobie z nimi poradzić, najlepiej byłoby starać się o bezzwrotne dofinansowanie, jednak proces weryfikacji chętnych jest bardzo żmudny i długotrwały, poza tym dzięki sporemu zainteresowaniu jest przeprowadzany skrupulatny proces sprawdzania przyszłych młodych przedsiębiorców, a lista kryteriów, które muszą spełniać osoby pretendujące do otrzymania dofinansowania wciąż się wydłuża. Jeśli więc nie spełniamy wymagań postawionych przez Unię Europejską, albo nie mamy czasu lub ochoty na wyczekiwanie decyzji Unii, możemy zastanowić się nad ofertą kredytu na start.

Kredyt na start jest to specjalny rodzaj kredytu wysoko gotówkowego, który jest dedykowany nowym przedsiębiorcom lub osobom lub osobom fizycznym, które już prowadzą własną działalność gospodarczą. Wysokość tego rodzaju kredytu może wynosić nawet 35 tysięcy złotych, a okres spłaty sięga 10 lat. Dodatkowo banki prześcigają się w dodatkowych ofertach, które oferują między innymi opłatę ZUS-u przez pierwszy rok od daty zaciągnięcia kredytu czy też swobodę spłaty kredytu (czyli brak sztywnego terminu spłaty raty).

Oczywiście, większość z tych założeń jest piękna jedynie w teorii, a ich praktyka działania zależy od wielu dodatkowych czynników. Przede wszystkim banki różnie podchodzą do terminu „nowe przedsiębiorstwo”. Dla niektórych będzie to działalność gospodarcza bez żadnej historii gospodarczej, dla innych są to firmy działające od pół roku wzwyż na rynku pracy. Co więcej okazuje się, że pomimo pięknej nazwy kredyt na start, to największymi przywilejami cieszą się firmy, które już od pewnego czasu na rynku pracy funkcjonują. Przyjrzyjmy się więc kilku ofertom banków w celu ustalenia, co mogą zaoferować naszemu świeżemu przedsiębiorstwu.

Na początku zacznijmy od FM Banku PBP, który oferuje kredyt na start… ale przedsiębiorstwom z co najmniej 4-miesięcznym stażem. Maksymalna kwota zaciągniętej pożyczki będzie więc wynosiła 20 tysięcy złotych a okres kredytowania do 60 miesięcy. Oprocentowanie oraz zabezpieczenia są w przypadku tego banku ustalane indywidualnie. Dla porównania, ten sam bank dla przedsiębiorstw działających na rynku od minimum 24 miesięcy oferuje kredyt w wysokości 60 tysięcy złotych.

Kolejnym porównywanym bankiem będzie Pekao SA, który ma w swojej ofercie proponowaną firmom dopiero wchodzącym na rynek gospodarczy. Propozycją tego banku jest kwota kredytu sięgająca 20 tysięcy złotych, z okresem kredytowania ustalonym na maksymalnie 12 miesięcy. Nie da się jednak w tym banku określić oprocentowania, jest ono bowiem określane przez WIBOR (czyli oprocentowanie pożyczki przyznane danemu bankowi przez większe banki polskie) oraz osobistą marżę banku.

Jak więc widać, podjęcie przez nowe przedsiębiorstwo pożyczki na rozpoczęcie działalności nie jest niemożliwe, jednak przed ubieganiem się o udzielenie kredytu należy przede wszystkim zaznajomić się definicją nowe przedsiębiorstwo określaną przez każdy bank w zasadzie indywidualnie.